Büyük Menderes Nehri’ndeki toplu balık ölümlerine ilişkin başlatılan soruşturmada kapsamında, Söke Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “toplu balık ölümlerinin sudaki oksijen miktarının düşmesinden kaynaklandığı” gerekçesiyle verdiği takipsizlik kararına CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’den tepki geldi.

CHP’li Bülbül, Büyük Menderes Nehri’ne ilişkin verilen takipsizlik kararının kabul edilemeyeceğini belirterek, “Aydın genelinde açılan Jeotermal Enerji Santralleri’nin (JES), sanayi kuruluşlarının atıkları Büyük Menderes’i Türkiye’nin en kirli nehri haline getirmiştir. Menderes’te sadece balıklar değil birçok canlı türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.” dedi.

Verilen kararda, balık ölümlerine dışarıdan herhangi bir müdahalenin veya kirliliğin sebep olmadığının iddia edildiğini söyleyen Bülbül, “Nehir santral şirketlerinin, denetlenmeyen sanayi kuruluşlarının atıklarıyla kirleniyor. Bu tam da savcılığın göremediği dışarıdan müdahaledir. Balık ölümlerini tekil bir olaymış gibi görmek; çevreyi, havayı, suyu kirleten JES’lere ve sanayi kuruluşlarına yaptırım uygulamamak açıkça Aydın’a ihanettir” dedi.