Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, ilçede pamuk toplama çalışmalarına katıldı. Kaymakam Kurtbeyoğlu, kalitesini koruyabilmek amacıyla nemli toplanmaması için yoğu gayret gösterdikleri Söke pamuğunun tarladan depoya olan yolculuğunu takip ettiklerini söyledi.

Söke Ovası, Ege Bölgesi’nde pamuğun büyük bir bölümünün üretildiği yer olarak öne çıkıyor. Türkiye’nin önemli pamuk ambarlarının başında gelen ve üretilen Söke pamuğu ile marka olan Söke Ovası’nda devam eden pamuk toplama çalışmasına katılan Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, “Bugünlerde kalitesini koruyabilmek amacıyla nemli toplanmaması için yoğun gayret gösterdiğimiz Söke pamuğunun tarladan depoya olan yolculuğunu takip ettik. Yüzlerce insanın aylarca elle pamuk toplayıp harallara doldurmanın çoktan geride kaldığı bugünlerde, her birinin deposu asgari 2,5-3 ton pamuk alan makineler ovada harıl harıl çalışıyor” dedi.

Günlük ortalama 80-100 dekar alanın pamuğunu toplayan makinelerin büyük kolaylık sağladığını ifade eden Kurtbeyoğlu, “İptidai ve sağlıksız şartlarda yaşam mücadelesi verilen çadırların yerinde yeller eserken, tarlalarda özel yapım römorklar, çoğunlukla çift kabin pikaplar olmak üzere lüks cipler, her tür ve güçte traktörler pamuk hasat makinelerinin yanında çiftçilerin en büyük yardımcıları. Tarımda modern tarım makinelerinin yanı sıra bilgisayar teknolojisinin de kullanılması ile daha çok üretilirken, çiftçinin kazancının da artması kaçınılmaz olacaktır. Ancak her şeyden önce yanlış ve gereksiz gübre ve ilaç kullanımından kaçınarak toprağın korunması gerekiyor” diye konuştu