BALIK ÖLÜMLERİNE BAŞSAVCILIK EL ATTI

Aydın’ın Söke ve Didim ilçeleri arasından geçen Büyük Menderes Nehri’ndeki balık ölümleri nedeniyle Söke Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Söke Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, son günlerde yazılı ve görsel basın yayın organları ile, “Menderes Nehri’nde toplu balık ölümleri yaşandığına” ilişkin haberler yayımlandığı anımsatıldı.

Konunun hassasiyetle takip edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: Yazılı ve Görsel Medya Kuruluşlarında 23-24/05/2018 tarihlerinde haber konusu yapılan Büyük Menderes Nehrinde toplu balık ölümleri meydana gelmesi olayı ile ilgili olarak, sorumluların tespitine yönelik C. Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır. Büyük Menderes Nehrinde çevre kirliliğine ve balıkların ölümüne neden olan, doğayı kirleten kişi veya kurumların tespiti için ilgili kurumlara talimatlar verilmiştir.”

OLAY

Söke ile Didim ilçeleri arasındaki Balat Mahallesi’nde vatandaşlar Menderes Nehri’nin renginin koyu olduğunu ve çok sayıda balığın kıyıya vurduğunu ihbar etmiş, ekipler bölgede incelemede bulunmuştu.