Dünya Zenginleri Kuşadası’nda

Kuşadası’na gelen dünya turundaki Malta bayraklı ‘Azamara Journey’ adlı kruvaziyer gemisi, turistik ilçeye uzun zaman sonra 850 turist getirdi. Yolcular, limanda halk oyunları ekibi tarafından karşılandı.

 

Türkiye’yi rotalarından çıkaran dünyanın önde gelen kurvaziyer şirketleri, Türk limanlarını listelerine yeniden almaya başladı. Bu yıl Türkiye limanlarına gelmiyeceğini duyuran Royal Caribbean Cruise şirketinin en lüks gemileri arasında yer alan ‘Azamara Journey’, sabah saatlerinde, Kuşadası Limanı’na yanaştı. Dubai Limanı’ndan başladığı turda 27 ülkede 60 limana uğrayacak Malta bayraklı Azamara Journey, 102 günlük dünya turu programının 14’üncü durağında 850 yolcusuyla Kuşadası Ege Port Limanı’na demirledi. Yolcuların 100-120 bin dolar ödediği, 191 metre uzunluğundaki ultra lüks gemi, dünyadaki en butik ve ultra lüks gemiler arasında yer alıyor. Geminin rota üzerindeki limanlarında turun 10 günlük bölümüne katılmak isteyenler ise kamara konumuna göre, 15 ile 25 bin dolar arasında ücret ödüyor. Gemide, tamamı zenginlerden oluşan ve günlük 400-600 dolar para harcadıkları öğrenilen her 2 yolcuya 1 personel hizmet veriyor.

“BU SEKTÖR, KISA SÜREDE TOPARLANACAK”

Gemiden inen çoğunluğu İngiltere ve ABD vatandaşı turistleri, halk oyunları ekibi karşıladı. Yolcuların bir bölümü tur otobüsleriyle Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi’ne geçerken, kent merkezini gezenler çarşıda alışveriş yapmayı tercih etti. Kuşadası Ege Port Liman İşletmesi Genel Müdürü Aziz Güngör, aynı kruvaziyer firmasına ait ‘Azamara Pursit’ gemisinin de 24 Eylül günü Kuşadası Limanı’na yanaşacağını belirterek, gemilerin rotalarının Türkiye’ye çevrilmesinin sevindirici olduğunu söyledi. Bu yıl ek seferlerin artacağını, 140 gemi seferi ile 120 bin yolcunun Kuşadası Yolcu Limanı’ndan ülkeye günübirlik giriş yapacağını kaydeden Güngör, “Kuşadası limanı için anlamlı gün. İki misafirimiz var. Biri yıllardır gelen kötü zamanlarda bile bizi yalnız bırakmayan bir müşterimiz, diğeri ise dünya turunda olan Azamara gemisi. Bu bizler için anlamlı. Gezdiği 60 ülke arasında ülkemizin olması, ziyaret edeceği 60 liman içinde Kuşadası’nın bulunması bizim için önemli. Bizler için bir gurur. Kurvaziyer turizmi açısından geçtiğimiz zorlu süreçte bu ziyaret güvenin pekiştirilmesi anlamında önem taşıyor. Diğer yandan bu sektörün kısa sürede toparlanacağının işareti” dedi. Geçen sezonun kötü geçtiğini anımsatan Güngör, kruvaziyer turlarının 2 yıllık planlandığını, sektördeki asıl toparlanmanın 2020 yılında olacağını ifade etti.

“TÜRKİYE’DE BULUNMAKTAN MUTLUYUZ”

‘Azamara Journey’in yolcularının bir bölümü, daha önce de Türkiye’ye geldiklerini söyledi. Yolcular, Türkiye’de bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtip, daha önce de geldiklerini hatırlattı. Kuşadası’nın turistik çarşı esnafı ise gemi yolcularının çarşıya bırakılmamasının kendileri için sıkıntı oluşturduğunu ifade etti.