Söke’de hobi olarak başladığı solucan gübresi üretiminden elde ettiği gübreden bahçesindeki sebzelerine atan Sökeli Cem Alpay’ın domates ve acur fidanlarındaki müthiş gelişme dikkat çekerken,aynı gün dikilen gübresiz fidelerle arasındaki fark şaşırttı.

Türk çiftçisinin yakın tarihte tanıştığı ve üretimi hızla yayılan kırmızı Californiya solucan gübre atılan domates fideleri yaklaşık yirmi-yirmi beş günde tohuma döndü.

Aynı gün gübre atılmayan sebze fideleri ile gübreli fidelerin gelişimleri arasında adeta uçurum olurken üretici Cem Alpay, şimdiden yetişecek ürünlerin aromasını merak ettiğini söyledi.

Geçtiğimiz aylarda aldığı bin adet solucan ile hobi amaçlı olarak gübre üretmeyi denediğini söyleyen Alpay”Sebze dikim sezonun başlaması ile bahçemde diktiğim domates,biber,patlıcan ve acur fidelerin bir bölümünü kendi ürettiğim solucan gübresi takviyesi yaptım.Fidelerde müthiş gelişme beni bile şaşırttı.Solucan gübresi atmadığım fidelerin gelişimi yavaş olurken gübreli domates fidelerim şu anda tohurda”dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.