Dolu mağduru Alemler afet yardımı bekliyor

Karacasu’da tek geçim kaynağı elmacılık olan Alemler Mahallesinde geçtiğimiz Pazar günü etkili olan dolu yağışı başta elma olmak üzere meyve bahçelerini vurdu. Sulu ve kokulu olmasıyla meşhur Karacasu elması doludan büyük zarar gördü. Kışın dahi kar yüzü görmeyen Alemlerde yarım saat süren yağmurla karışık dolu yağışı nedeniyle etraf bir anda beyaza büründü. Üretici perişan olurken, doludan zarar gören elma bahçelerinin afet kapsamına alınıp üretici zararının karşılanmasını istedi.

Karacasu’da etkili olan yağış merkez ve doğu mahallelerini yağış olarak gösterirken Alemler Mahallesine dolu vurdu. Yarım saat süren yağmurla karışık dolu yağışı elmanın çoğunlukta olduğu 3 bin dönümlük meyve bahçelerini vurdu. En büyük geçim kaynağı elma olan Alemlerli üretici, doludan zarar gören elma nedeniyle perişan oldu.

TEK GEÇİM KAYNAKLARI ELMACILIK

Çoğunun tek geçim kaynağı haline gelen elma ağaçlarında yüzde 80 civarında zarar oluştuğu tespit edildi. Doludan zarar gören üretici, İlçe Tarım Müdürlüğünden zarar tespiti yapılarak afet kapsamına alınmasını istedi. İlçe Tarım müdürlüğü tarafından görevlendirilen bir ekip meyve bahçelerinde zarar tespiti yaptığı ve yüzde 80’e varan bir zarar oluştuğu bildirildi.

 

AFET KAPSAMINA ALINMASINI İSTİYORLAR

Alemler Mahallesi Muhtarı Muhammet Dibek, devlet yetkililerinden yardım istediklerini söyledi. TARSİM sigortası yaptıramayan çoğu üreticinin tek umudu olan elmada yaşanan afet nedeniyle büyük bir açmaz içine girdiğini belirten muhtar Dibek, “Karacasu’nun meşhur elması Alemler’de yetişir. Çoğunun tek geçim kaynağı elma. Yetiştirdiği elmaya güvenerek borçlanmış. Başka gelir kaynağı yok. Ağaçlarda bir tane sağlam meyve diye bir şey yok. Hepsi darbe görmüş. Olanda çürür bir süre sonra. Ne olacak bu insanların hali. Devlet Büyüklerimizden zarar gören elma meyve bahçelerimizin afet kapsamına alınmasını ve yardım eli uzatılmasını bekliyoruz” dedi.

 

ZARAR BÜYÜK

Elma üreticisi Atanur Sancak ise Alemler yaylasındaki 5 bin dönüm meyve bahçesinde işe henüz yeni olgunlaşmakta olan elma ağaçlarının işe yarayacak bir tarafı kalmadığını söyleyerek, üretici perişan oldu. Zarar büyük. Sadece elmacılıkla geçinen insanlar var. Ne yapacak bu insanlar” dedi.

 

KIŞIN DAHİ BÖYLE BEYAZA BÜRÜNMEDİ

Dolu yağışını ve verdiği zararı görüntüleyen Alemler sakinleri, “Kışın dahi kar yüzü görmemiş Alemler mahallesi yarım saatte beyaza büründü. Evlerin çatıları bahçe, yollar arabaların üzeri 15-20 santim kalındığında dolu birikti. Bir yarım saat daha yağsa hasar daha fazla olurdu. Tekrar yağacak bir dolu meyve ağaçlarını hepten bitirir” diye konuştu.

 

Öte yandan yağmur nedeniyle sel tehlikesi ile karşı karşıya kalan Ataeymir Mahallesinde ise yarım saat yağan yağmur suları sel görüntülerini aratmadı. Can ve mal kaybının yaşanmaması teselli kaynağı oldu.