YENİPAZAR YÖRÜK ŞENLİĞİ YAPILDI

Yenipazar’da her yıl Mayıs ayının ilk pazar günü geleneksel olarak gerçekleştirilen Yörük Şenlikleri, bu yıl yağışın sektesine uğradı. Sağanak yağışın şiddetini artırmasıyla şenlik yarıda kesilerek sahne alacak mahalli sanatçıların programları iptal edildi.

 

Yenipazar-Karaçakal Yörükleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 12. Geleneksel Yörük Şenliği sabah erken saatte Yörük Ali Efe Müzesi önünden kortej yürüyüşü ile başladı. Yenipazar Turgut Özal Parkına gelen katılımcılara, kazanlar dolusu keşkek, pilav ve ayran ikramı yapıldı.

Kur’an-ı Kerim ve mevlit okunarak devam eden programa çevre il ve ilçelerden birçok Yörük katıldı. Yörükler ilçe merkezine Yörük çadırlarını kurarak yayık ayranı yaptı. Nazilli mehteran takımı da mini konser verdi.

 

Asırlık mazisi bulunan şenlik olumsuz hava koşulları nedeniyle yarıda kesildi. Yörük oyunlardan geleneksel Arap oyunu sergilenmesi, ‘Yörük düğünü ve gelin çıkarma’ canlandırması yapılamadı. Sahne alacak sanatçıların programları da iptal edildi. Katılımcılar yağmurun başlamasıyla şenlik alanını terk etmek zorunda kaldı. Yenipazar-Karaçakal Yörükleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Mustafa Çobanoğlu Şenliği iptal etmek zorunda kaldıklarını bildirdi.

 

Şenlik kapsamında Avcılık ve Atıcılık Kulübünce, bir gün öncesinden Yörük Ali Efe atış poligonunda kurşun atışı düzenlendi. Atışta, birinci Şuayip Kurt, ikinci Üzeyir Ceylan, üçüncü Osman Bolatoğlu oldu.