PROFESYONEL MANKENLERE TAŞ ÇIKARTTILAR

Efeler’de eğitim gören ortaokul öğrencileri Meslek Eğitimine Katılım Sağlama (MEKAS) projesi kapsamında Efeler Murat – Hale Küçükoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı etkinliğe katıldı.

Gıda Teknolojisi, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri, Bilişim Teknolojisi ve Hasta Yaşlı Bakım Bölümü öğrencileri hazırladıkları stantları gezen ortaokul öğrencileri tercih edecekleri bölümler hakkında bilgi aldı. Merak ettikleri sorulara yatın bulan öğrenciler en çok Saç Tasarım ve Hasta Yaşlı Bakım Bölümü’nü beğendi. Murat – Hale Küçükoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gıda Teknolojileri Bölümü olarak ürettikleri yoğurt hakkında bilgi veren öğrenciler, yoğurdu geleneksel yöntem ve çiğ damlalarıyla ürettiklerini ifade ettiler.

 

Programa Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Bölümü öğrencilerinin hazırladığı saç ve makyaj defilesi damga vurdu.

Okul bahçesinde gerçekleştirilen defile de öğrenciler, saç, makyaj ve kıyafetleriyle profesyonellere adeta taş çıkardı. Yoğun ilginin olduğu defile de müzik eşliğinde podyuma çıkan öğrencilerin performansları göz doldurdu.

“AMACIMIZ MESLEKİ EĞİTİME YÖNLENMEYİ ARTIRMAK”

Yaptıkları etkinlik hakkında bilgi veren Efeler Murat – Hale Küçükoğlu Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Gülfidan Kendirlioğlu, “Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Şubat ayında başlattığı MEKAS projesinin son ayağını gerçekleştirdik. Avukat Cevat Aldemir, Hacı Celal Oto ve Tepecik Ortaokulu’muzundan gelen 8. sınıf öğrencilerimize alanlarımızı tanıtarak atölyelerimizde uygulamalar yaptık. Bugünde okul öğrencilerimizin hazırladığı ürünlerle ilgili stantlar hazırladık. Ortaokul çocuklarımızın da bunları görmeleri için sergiledik. Tek amacımız mesleki eğitime yönlenmeyi artırmak. Çünkü mesleki eğitim çok kıymetli bir alan. Meslek lisesinin memleket meselesi olduğunu doğru bir şekilde anlatmak için çaba gösteriyoruz” dedi.

“OKULUMUZDAN MEZUN ÖĞRENCİLER İŞ YERİ AÇABİLİYOR”

İş adamlarının, sanayicilerin ve sektör temsilcilerinin çıkarak bulamadıkları serzenişinde bulunduğunu ifade eden Kendirlioğlu, “Yaptığımız bu tanıtımlarla öğrencilerimizi bu alanlara yönlendirerek bu ihtiyacı tamamlayacağız. Çünkü biz mesleki eğitimin yanında iş ahlakı ve iş etiği konusunda çocuklarımızı eğitiyoruz. Sektörün buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Çocuklarımız mesleki eğitim merkezinde 4 yıl ustalık belgesi almak için uğraşıyor. Okulumuzdan mezun olan öğrencilerimiz ise diplomanın yanında işyeri açma belgesini alıp yanlarında bir çırak çalıştırabiliyor” diye konuştu.