“HAK YAĞI YÜZDE 6’YA DÜŞECEK”

TARİŞ Söke 1079 No’lu Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz, 2017-2018 Zeytin Alım Sezonu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

2017-2018 sezonunda Söke’de boş olan bölgeler olmasına karşın TARİŞ olarak 900 ton zeytin işlediklerini söyleyen Başkan İz, “Yine üreticilerimizden yaklaşık 30 ton yağ aldık. Üreticilerimiz kooperatifimize daha da duyarlı olmamalılar. Kooperatifin olmadığı yerde üretici zarar görür” dedi.

“HAK YAĞINI YÜZDE 6’YA DÜŞÜRECEĞİZ”

2018’de hak yağı oranının yüzde 8 olduğunu söyleyen İz, “Eğer biz olmasaydık bugün özel sektördeki hak yağı oranı yüzde 13’tü. Özel sektör bunu yüzde 11-13 bandında alacağını ifade etti. Ben yüzde 8’de direttiğim için özel sektörden eleştiri de aldım. Bu bakımdan baktığımızda da üreticinin bize destek olması gerekmektedir. Halihazırda zeytinyağı alımımız devam ediyor. Bu sene yönetim kurulu kararıyla dışarıdan yağ almama kararı aldık. Zeytin doluluk oranı bakımında iyi bir yıl görürsek 2018-2019 sezonunda hak yağı oranında yüzde 2’lik bir düşüşü gündeme alacağız. Yani hak yağını yüzde 7 ya da yüzde 6’ya çekerek de üreticimizin hakkını koruyacağız. Biz bunu düşürdüğümüz için özel sektörde hak yağı oranını düşürecektir” diye konuştu.

“BAZI TÜCCARLAR BORSADA OYUN OYNUYOR”

Bu sezon rekolteyi yüzde 80 oranında beklediklerini ancak yüzde 50’lilik bir orana ulaşıldığını söyleyen İz, “Bazı bölgelerimizde zeytin yoktu, bazı bölgelerimizde de çok güzeldi. İşletme hacmi de bu nedenle düştü. İnşallah önümüzdeki sene iyi olur. Ben özellikle üreticilerimizin kooperatifimize sahip çıkmalarını istiyorum. Bu kooperatifin bugün ben yöneticisiyim, yarın bir başka üreticimiz başa gelir. Kooperatifimize kazandırdığımız hizmet binası için büyük uğraşlar verdik. Kooperatifimizin ayak durursa üretici de ayak durur. Biz üreticinin tüccara karşı haklarını koruyan sigorta mahiyetinde önemli bir kurumuz. Borsada zaman zaman bazı tüccarlar oyunlar oynuyor, üretici bu oyunlara gelmesin, kooperatifine sahip çıksın. Sıktırdığı zeytinyağının tamamını da satmasın ama gelsin biz de sıktırsın. Tamamını da bize sıktırmasın ama kooperatifimizin yaşaması için en azından yarısını kooperatifimizde işlesin” dedi.