KENDİSİ KÜÇÜK, SORUMLULUĞU BÜYÜK

Aydın’da yaşayan 12 yaşındaki Suriyeli Halil Faik Süleyman, yaşı kadar kişinin ekmeğini çöplerden topladığı geri dönüşüm maddeleriyle kazanıyor. 

Yaşıtları 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlarken, Halil Faik Süleyman gününü ekmek telaşıyla geçiriyor. Kendisi küçük ancak sorumluluğu büyük olan Halil Faik Süleyman, kendisinden büyük el arabasıyla sokak sokak dolaşıp geri dönüşüm maddesi topluyor.


Suriye’deki Esad zulmünden ve savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınıp Aydın’a gelen Suriyeli aileler zor şartlarda yaşamaya çalışıyor. Özellikle pek çok çocuğun omuzlarına yüklenen ağır yük ve sorumluluk karşısında yaşadığı zorlu hayat yürek burkuyor.

Kardeşlerini ve ailesini kendisinin geçindirdiğini, bu nedenle çalışmak zorunda olduğunu belirten Suriyeli Halil Faik, her gün tüm şehri dolaşarak çöplerden geri dönüşüm malzemesi toplayıp sattığını söyledi


Geri dönüşüm maddesi bulduğunda mutlu olan ancak görenlerin yüreklerini sızlatan Suriyeli çocuk, Yedieylül Mahallesi Eski Çine Caddesi’nde aracıyla atık toplamaya devam etti.