“Artık ‘Kanser Köy’ değiliz”

Söke’ye bağlı Kisir Mahallesi Muhtarı Baki Suna, Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun (TAEK) yaptığı ölçümler sonucunda mahallelerinde sanıldığı gibi kanser riski olmadığını söyledi.

Mahallelerinin adı ‘Kanser Köy’e çıkan Kisir’de yaşanan süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Muhtar Suna, “Kendim dahi kendimden utanır oldum. Öyle bir şey oldu Kisir’in adını bir kara leke olarak sunduk ama iş öyle değilmiş. TAEK’in analizlerinde mahallemizde toprak, su ve ürünlerin numune raporları temiz geldi” diye konuştu.

 

“ANALİZLERDE RADYASYON ORANI 140 SİEVERT’İ GEÇMEDİ”

Konuyla ilgili açıklamasında medya önünde de dertlerini iyi anlatamadıklarını söyleyen Suna, “Hatta bugün internette dahi açtığınızda köyümüzün adını ben muhtar olarak ‘Kanser Köy’ olarak çıkardım ama biz bunu şu anda mevcut kaymakamımız Tahsin Kurtbeyoğlu ve Aydın Valisi sayesinde bu adımızı akladık. Aydın’da üç noktaya Radyasyon Erken Uyarı Sistemi kuruldu. Biri Aydın’da Efeler Mahallesi’nde, diğeri Kuşadası Cuma Pazarı’nda, biri de bizim Kisir Mahallesi’nde bulunuyor. Kisir’e bu sistem geçtiğimiz 5 Temmuz’da kuruldu. 5 Temmuz’dan bu yana Türkiye Atom Enerjisi Kurumu(TAEK) bünyesindeki 5 büyük bilim adamı, mahallemizden kalkmadılar ve erken uyarı sistemini kurdular. Yapılan ölçümlerde radyasyon oranı 140 Sievert’i geçmedi. Oysa 500’den sonrası tehlikeliymiş” dedi. ,

“KÖYÜMÜZÜN ADINI AKLADIK”

Kisir’in adını ‘Kanser Köy’e çıkması nedeniyle geçmişte Kisir Karpuzu’nu satamadıklarını söyleyen Suna, “Herkes bizden korktu. Biz kanser niye oluyor diye düşündük ama aslında kanser bulaşıcı değil. Geçen yıl karpuz satamadık. Köylümüzün hasılatını ben düşürdüm, tepki aldım ve yeri geldi sokağa çıkamadım. Söke Belediyesi araba tahsis etti. Kaymakamımız ve Valimiz de yardımcı oldular. Artık herkes gönül rahatlığıyla Kisir Karpuzu yiyebilir. Suyumuzdan ve topraktan, incirden zeytine kadar köyümüzde yetişen tüm ürünler, TAEK tarafından analizden geçirildi. En son Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu da yardımcı oldu. Numune raporları temiz geldi. Bilim adamları da bize, ‘Radyasyon olduğu yerde yeşil olmaz’ dediler. Yeşilin olduğu yerde radyasyon yoktur. Bu yüzden de değerli bilim adamlarımıza teşekkür ediyorum. Kamuoyunda köyümüzün aklandığını rahatlıkla söyleyebilirim. Artık Aydınlı vatandaşlarımız da köyümüzde yetişen karpuzdan ve diğer ürünlerden gönül rahatlığıyla temin edip güvenle tüketebilirler” diye konuştu.