Karacasu’da kırsalda yaşayan köylü kadınlar meme ve rahim ağzı kanseri (SİMİR) taramasından geçiriliyor. Camide kadınlara, kahvehanelerde ise erkeklerle yapılan toplantılarda organ bağışı ve kanserde farkındalık eğitimleri verilerek, erken teşhisin yaşamsal önemi anlatılıyor. Kanser taramasında 19 bin nüfuslu Karacasu’nun 155 bin nüfuslu Nazilli’yi dahi solladığı öğrenildi.

Karacasu İlçe Sağlık Müdürlüğü, çağın en illet hastalığı olan kansere savaş açtı. İlçe Müftülüğü ve mahalle muhtarları ile birlikte koordineli bir çalışma yürüten İlçe Sağlık Müdürlüğü, tarım ve hayvancılıkla uğraşan mahallelerde yaşayan kadınlara ve erkeklere yönelik cami ve kahvehanelerde toplantılar düzenleyerek kanser ve organ bağışı konularında farkındalık eğitimi vermesiyle dikkat çekti. Düzenli olarak sürdürülen toplantılarla halkın bilinçlendirilmesi sağlanıp erken tanı sayesinde kadınların ömrü uzatılıyor.

KANSER VE ORGAN BAĞIŞI FARKINDALIK EĞİTİMLERİ VERİLİYOR

Kırsalda yaşayan halkın büyük çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraştığı için mesai saatleri içerisinde insanlara ulaşılamadığından akşam yatsı namazından sonra kadınları camide, erkekleri ise kahvehanelerde toplayan İlçe Sağlık Müdürlüğü görevlileri, kadınlara meme kanseri ve rahim ağzı kanserinde erken tanının önemi ile organ bağışı hakkında bilgilendirmede bulunuyor. Müftülük görevlilerinin de bulunduğu toplantılarda erkeklere de kanserde erken tanı ve organ bağışı konularında eğitimler verilmeye devam ediyor. Eğitimler mahallelerle sınırlı kalmayıp kadınlar mesaİ saatleri içinde İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde kurulan stantlara davet edilip ayrıca bilgilendiriliyor.

GRUPLAR HALİNDE NAZİLLİ KETEM’E GÖTÜRÜLÜYOR

İlçe Sağlık Müdürlüğü camide kanserde erken tanı ile ilgili bilgilendirmede bulunduğu kadınlar, haftanın belli günleri gruplar halinde Sağlık Müdürlüğü’nün tahsis ettiği araçlarla, Nazilli Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) götürülerek meme kanseri ve rahim ağzı kanseri (SİMİR) taramasından geçiriliyor.

TARANMADIK KADIN KALMAYINCAYA KADAR SÜRECEK

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Cengiz Keçelioğlu’nun başkanlığındaki bir ekiple yaklaşık 3 aydır yürütülen çalışmaların ilçede taranmadık kadın kalmayıncaya kadar sürdürülmesinin hedeflendiği bildirildi.

Karacasu’da yaklaşık 3 aydır süren çalışma sayesinde geçen yılın tarama kayıtlarını neredeyse 5’e katladığı hatta 155 bin nüfuslu Nazilli’yi bile solladığı öğrenildi. İlçede taramadan geçirilmedik kadın kalmayıncaya kadar çalışmanın süreceği bildirildi. Yapılan eğitim ve tarama çalışmaları sayesinde ilçede yaşayan kadınların yaşam sürelerinin en az 10 yıl daha uzatıldığı bilgisine ulaşıldı.