Aydın’ın Efeler ilçesi Zafer Mahallesi’nde kafe işletmecisi olan Saim Ölmez, kentte benzeri görülmemiş bir kampanyayı hayata geçirdi. İşletmesinde öğrencilere destek olmak ve bilgi birikimlerini arttırmak amacıyla Ölmez, ‘Günün Sorusu’ adlı uygulama başlattı. Genel kültür başta olmak üzere tüm alanlardan yüzlerce soru hazırlayan Ölmez, kura ile çekilen soruyu bilen öğrencilere çay ve kahve başta olmak üzere meşrubat ikram ediyor. 

  ÖĞRENCİLER BİLGİ BİRİKİMİNİ ARTTIRIYOR
İşletmelerinde başlattıkları uygulamayla müşterilerinde farkındalık oluşturduklarını kaydeden 32 yaşındaki Ölmez, “Kafemize daha çok üniversite öğrencileri geliyor. Bu anlamda hem kendilerinin bilgi birikimini arttırmak, hem de onlara destek olmak amacıyla ‘Günün Sorusu’ adlı uygulamamız var. Kağıtlara yazdığımız soruları bir kutu içerisine koyuyoruz. Öğrenci kardeşlerimiz bu kutudan çekilişle soru seçiyor. Seçtikleri soruyu doğru cevaplarlarsa kendilerine çay ve kahve başta olmak üzere meşrubat ikram ediyoruz. Hazırladığımız sorular genel kültür başta olmak üzere tüm alanlardan oluyor” dedi.


 “KENDİLERİYLE YARIŞIYORLAR”

Başlattıkları kampanyanın öğrencilerin bilgi birikimini arttırdığını belirten Ölmez, “Uygulamamızı öğrenci kardeşlerimiz çok sevdi. Uygulama sayesinde bilgi birikimlerini arttırmak için her gün işletmemize gelerek günün sorusunu cevaplamak istiyorlar. Öğrenci kardeşlerimiz böylelikle bilgilerini tazeliyorlar, kendileriyle yarışıyor. Bu yöntemle öğrendikleri bilgiler de öğrenci kardeşlerimizin zihinlerinde uzun yıllar yer ediyor. Projeyle ben de bilgi birikimimi arttırdım. Her açıdan herkese yararlı bir kampanya olduğunu düşünüyorum.  Kampanyamıza olan bu ilgiden çok memnunum” diye konuştu.


  GENEL KÜLTÜR SORULARI
Şu anda 110 farklı soru olduğunu ifade eden Ölmez, her geçen gün soru sayısının artacağını söyledi.
Öte yandan kafeye gelen öğrencilere, “Şu anda görevde olan Cumhurbaşkanımız kaçıncı Cumhurbaşkanı’dır?”, “Hababam Sınıfı adlı eserin yazarı kimdir?”, “E-Devlet uygulaması hangi yıl başlamıştır?”, “Demokrasi şehidi merhum başbakan Adnan Menderes, Aydın’ın hangi mahallesinde doğmuştur?”, “Çanakkale’nin antik çağdaki adı nedir?”, “Kıbrıs Harekatı kaç yılında yapılmıştır?”, “İstiklal Marşımızın ilk bestecisi kimdir?” gibi sorular yöneltiliyor.