Mavi Bayrak Enerjinin Aydın Söke’de devreye aldığı 12 MW kurulu gücündeki santral, tarlada kalan pamuk saplarını elektrik enerjisine dönüştürmeye başladı. Bu yılda da hasat sezonunun başlamasıyla birlikte Söke Ovası’ndaki pamuk çalılarını toplayacak olan firma, kapasite artırımı için de düğmeye basıyor.

12 MW’lık kapasite ile yılda yaklaşık 80 milyon kWs elektrik üreten Söke’deki santral, 30 bin konutun elektrik ihtiyacını karşıladığı biliniyor. Mavibayrak Enerji’nin 12 MW olan kurulu gücü, bu yıl içinde gerçekleşecek olan kapasite artırımı ile 24 MW’e çıkarılacak.

 

“TARIMDAKİ VERİMİN ARTMASINA KATKI SAĞLIYORUZ”

Mavi Bayrak Enerji ile ilgili son gelişmeler hakkında açıklamada bulunan Global Yatırım Holding Mali İşler Grup Başkanı Kerem Eser, Global Yatırım Holding’in, Söke ve Şanlıurfa’daki santralleri ile biyokütleden elektrik üretimine başladığını söyledi. Pamuk sapı da dahil olmak üzere tarımsal ve hayvansal biyokütleden üretim yapan Söke ve Şanlıurfa’daki iki tesisinin, 17.2 MW’lık toplam kapasiteleri ile 45 bin konutun elektrik ihtiyacını karşıladığını belirten Eser, “Yaptığımız işbirlikleriyle bölgede tarımın da verimini arttırmaya katkıda bulunuyoruz. Bu alanda 2020 yılına kadar toplamda 450 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu. Eser açıklamasında, biyokütleden elektrik enerjisi üretiminde toplamda 250 MW kurulu güce ulaşmayı ve yılda yaklaşık 1.5 milyar kWs’lik elektrik üretimiyle Türkiye’de lider olmayı hedeflediklerinin de altını çizdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nca Söke’deki kapasite artışı onaylanan ve lisans tadil sürecinin tamamlanması noktasında da sona gelindiği bilinirken, bu yıl içinde gerçekleşecek olan kapasite artırımıyla birlikte 160 milyon kWs elektrik üretecek olan santral, 60 bin konutun elektrik ihtiyacına cevap verecek.