Aydın İl Halk Kütüphanesi, gençlerin ve çocukların bilime olan sevgilerini artırmak onlara ışık göstermek amacıyla Türkiye’de Halk Kütüphaneleri içerisinde bir ilki gerçekleştirerek uluslararası platformdaki “Yuri Gecesi” kutlamalarına katıldı.

Aydın’da ‘Uluslararası Yuri Gecesi’ İl Halk Kütüphanesi tarafından kutlandı. ‘Yuri’yi Kitaplarla Anmak’ başlıklı etkinlik Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi önünde akşam 20.00’de açık havada gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında insanoğlunun günümüze kadarki uzay macerasının anlatıldığı bir sunum yapılarak gelen katılımcılara kitaplar hediye edildi ve çekilişle çocuk ve yetişkin kategorilerinde hediyeler verildi. Geleneksel olması planlanan etkinlik ile bilimi halka sevdirerek kütüphanelerin bilgi ve kültür evi misyonunun öne çıkarıldığı görüldü.

YURİ GECESİ NEDİR?

Dünya’nın her tarafında her 12 Nisan’da astronomlar, uzay bilimleri alanında çalışanlar ve uzay bilimine gönül vermiş kişiler tarafından, halkın geniş katılımıyla gerçekleştirilen “Yuri Gecesi” adı verilen kutlamalar yapılmaktadır. Uzaya çıkan ve sağlıklı bir şekilde dönen Gagarin’in anısına yapılan kutlamalarda, onun hayatı ve insanoğlunun uzay macerasına ilişkin sunumlar ve film gösterimleri gerçekleştirilmektedir. Yuri Gecelerinin ilki 12 Nisan 2001’de merkezi ABD’de bulunan Ulusal Uzay Topluluğu yöneticisi George T. Whitesides ve arkadaşları tarafından organize edilmiştir. 1962’de Sovyetler Birliği’nde “Kozmonot Günü” adıyla düzenlenen organizasyon da 2002’den itibaren uluslararası bir kutlamaya dönüşmüştür.