OTİZM FARKINDALIK GÜNÜNDE BÜYÜKŞEHİR ETKİNLİK DÜZENLEDİ

Aydın Büyükşehir Belediyesi, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında etkinlik düzenledi.

Atatürk Kent Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte, vatandaşlara mavi renk balonlar ve otizmle ilgili broşürler dağıtıldı. 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü etkinliğinde Kent Meydanı’nda toplanan vatandaşlar rehabilitasyon merkezi öğrencilerinin halk oyunları gösterisini izleyip söylemiş olduğu şarkılara eşlik etti.

“OTİZMDE AİLELERİN ROLÜ ÇOK BÜYÜKTÜR”

Etkinlikte konuşma yapan Özel Sekizinci Renk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Zihinsel Engelliler Öğretmeni Pelin Hiçsolmaz, “Otizm spektrum bozukluğu, çoğunlukla yaşamın ilk üç yılında fark edilen ve dünyanın her yerinde görülen gelişimsel bir bozukluktur. Otizm spektrum bozukluğunun nedenin henüz kesin bilinmemesine rağmen genetik ve çevresel nedenler üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Gün geçtikçe otizm görülme oranı artıyor. Otizmde erken tanı çok önemli. Eğitime erken başladığınız takdirde olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Otizmde ailelerin rolü çok büyüktür. Aile ve eğitimci arasında ilişki ne kadar sık ve düzenli olursa çocukta da o oranda başarı gözlemleyebiliyoruz” dedi.

ZEYBEK GÖSTERİSİ BÜYÜK ALKIŞ ALDI

O Ses Türkiye sanatçılarından ve Aydın Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı eğitim görevlisi olan Efe Dumancı’nın sunuculuk yaptığı programda kurs öğrencilerinin performansı göz doldurdu. Zaman zaman duygusal anlarında yaşandığı etkinlikte öğrencilerden Bülent Doğan ve Deniz Özkaya’nın davul zurna ve zeybek gösterisi büyük alkış aldı.

HAVUZ MAVİYE BÜRÜNDÜ

Etkinlik sonunda, otizmin simge rengini taşıyan mavi balonlar gökyüzüne bırakıldı. Atatürk Kent Meydanı’ndaki havuz otizme dikkat çekmek için maviye büründürüldü.