Karacasu, tarihinde ilk kez deve güreşine ev sahipliği yaptı. Karacasu Belediyesi’nin öncülüğünde Karacasuspor Kulübü tarafından ilk kez düzenlenen Afrodisias Deve Güreşi Festivali beklenenden fazla ilgi gördü.

Ege, Akdeniz, Marmara Bölgesinin ünlü develeri Karacasuspor yararına güreşti. Karacasulular ilk kez deve güreşi izlemenin keyfini çıkardı. Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, ilçenin tanıtımına katkı sağlayacak olan güreş festivalini geleneksel hale getirmek istediklerini söyledi.

Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesinden gelen 45 çift, 90 deve Karacasuspor yararına Cuma Mahallesinde daha önce at yarışları için kurulan arenada güreşti.

Karacasu Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı’nın ev sahipliğini yaptığı güreşleri, Karacasu Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Evrim Karakoz, siyasi partilerin ilçe başkanları, oda başkanları, Karacasuspor kulüp başkanı Hüsnü Ünsal ve üyeleri, muhtarlar ve 3 bine yakın vatandaş izledi.

Traktör römorklarına çilingir sofraları kuruldu. Mangallar yakıldı. Izgara yapan vatandaşlar bir taraftan deve güreşi izlerken bir taraftan da güzel bir pazar günü geçirmenin keyfini çıkardı. Bazı develer güreşten kaçarken, heyecan dolu dakikalar yaşandı.

Karacasu Belediyesi tarafından yaptırılan bin adet poşu, kasket ve ekmek arası sucuk, protokol üyeleri ve vatandaşlara dağıtıldı. Karacasuspor Kulübü Başkan Yardımcısı Cabi Mahallesi Muhtarı Tayfun Karaoğlan, kulüp adına yaptırdıkları poşuyu Kaymakam Büyüknalçacı’ya taktı. İl daylak develerin güreşleri yapıldı. Ardından Karacasu Kaymakamlık kupası, Büyükşehir Belediye Başkanlık kupası, Karacasu Belediye Başkanlık Kupası, Karacasuspor Başkanlık kupası, Esnaf ve Sanatlarlar Odası ve Ziraat Odası Başkanlık kupası olmak üzere çeşitli kategorilerde güreşen develer vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

AFRİN ŞEHİTLERİ UNUTULMADI

Deve güreşinde Afrin şehitleri de unutulmadı. Afrin Şehitleri anısına Belediye tarafından yaptırılan pankartla birlikte kahraman Afrin şehitleri alkışlarla anıldı. Güreşte en iddialı olan develer Karacasu Belediyesi Başkanlık kupası için karşılaştı. Ege Bölgesinin şampiyon develerinden Hamzallı’dan gelen Hakim Bey ile Bodrum’dan gelen rakipsiz Kanka güreşti. Kıran kırana geçen güreşte Kanka, Hakim Bey’i devirerek başkanlık kupasının sahibi oldu. Belediye Başkanı Büyükyapıcı, Başkanlık kupasının galibi Kanka’nın sahibi Mustafa Oduncuoğlu ile Hakim Bey’in sahibi Yalçın İldemir’e kupalarını takdim etti. Başkanlık kupasını hak kazanan deve sahipleri protokol üyelerinin elinden kupalarını aldı.

“GELENEKSEL HALE GETİRMEK İSTİYORUZ”

Başkan Büyükyapıcı, Bir kültür şehri olan Karacasu’nun tanıtımına katkı sağlaması ve deve güreşi kültürünün yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılmasını katkı sağlamak amacıyla ilk kez düzenledikleri deve güreşinin beklediğinden fazla ilgi görmesinin kendisini mutlu ettiğini söyledi. Büyükyapıcı, “Afrodisias antik kenti, demiri, derisi, pidesi, seramikleri ile ünlü bir kültür kenti olan ilçemiz Karacasu’yu daha iyi tanıtmak için inşallah deve güreşini bundan sonraki yıllarda da devam ettirerek geleneksel hale getirmeyi amaçlıyoruz” dedi.