TÜİK verilerine işsizlik oranı yüzde 10,4, İşçi sendikalarının raporlarına göre ise bu oran yüzde 18,3 olarak hesaplandı. Aydınlı vatandaşlar ise her iki hesaplamanın da gerçek rakamları yansıtmadığı, yatırımların artırılarak kadın ve genç istihdamına önem verilmesi gerektiği görüşünde.

DİSK-AR raporuna göre genç işsizlik oranının yüzde 19.2, geniş tanımlı kadın işsizliği oranının yüzde 27 olduğunu kaydedildi. Raporda, kadın işsizliği yüzde 13.1, tarım dışı genç kadın işsizliği ise 24.1 olarak açıklandı. Türkiye için raporlanan verilerin Aydın için de geçerli olduğu görüşünde olan vatandaşlar, işsizliğin önüne geçilmesi için kadın ve genç istihdamının artırılarak yatırımlara hız verilmesi gerektiğini söyledi. Aydın için hayata geçirilecek projelerin sanayi odaklı olması gerektiği vurgulandı.

Emekli Mehmet Soysal, Türkiye’nin en büyük sıkıntısının işsizlik olduğunu belirterek yatırımların az olduğunu savundu, üniversite mezunu gençlerin iş sıkıntısına dikkat çekti. Soysal, “ İş bulabilmek zorlaştı. Şartlar kötü. Devletimizin güzel yatırımlarımızın yapılması lazım. Rantçılara fırsat verilmemesidir. Gençlerimiz düşünülmeli. Yatırımlar yapılmalı. Aydın’da da aynı Türkiye’deki gibidir. İşsizlik fazla. İşsizliğin azalması için fabrikalar açılsın. Yerelimizde fabrika yok neredeyse. Gençlerimize ve kadınlarımıza istihdam sağlansın” dedi.

Beş çocuk annesi Seher Gökçe, Aydın’daki işsizliğin asıl nedeninin sanayinin az olmasına bağladı; “5 çocuğum var. 4’ü işsiz. İşsizliğin olmadığını düşünsem bana dünyadan haberin yok derler. İşsizliğin nedeni ihmalkârlıktır. İlimizde fabrikamız yok. Tekstil fabrikasını açsınlar. Kadınlara fırsat sağlasınlar. Ürettiklerimizi pazarlamamız için bize fırsat sağlansın. Şu anda eve sadece bir çalışan bakıyor. Gençlerin şikâyetini sitemini haklı görüyorum. Boşta çocuklar çalışsınlar ama nasıl çalışsınlar” diye konuştu.

GENÇLER KAYGILI

Gençler ise işsizlik oranlarının kendilerini korkuttuğunu ve kaygılandıklarını anlattı. Lise ve Üniversitede okumalarına rağmen sokakta veya sanayide çalışmak zorunda olduklarını söylediler.

Alirıza Karaayak: Hem okuyorum hem de çalışıyorum. Araba tamirciliği yapıyorum. İlerleyen zamanlarda dükkânımı açmak istiyorum. Şu anda da harçlığımı çıkartmak için balon satıyorum. İşsiz kalmak en büyük kaygım. İşimi kurmak bir hayal, kaybetmek de korkum.

Tunahan Ceylan: Köşk’te Yerel Yönetimlerde okuyorum. Burada üniversite öğrencileri bursla yetinemiyor. Para da güç olduğu için kazanmamız gerekiyor. Aydın esnafına sitemliyiz. Bizi on saat çalıştırıyor. En fazla 20 lira veriyor. Okulu bitirince hayalimin gerçek olmasını istiyorum. Bir hayal kuramadım. Maaşı güzel bir uzmanlık alanı istiyorum. Ancak kaygım da var. İşsiz kalmanın dışında işimizi kaybetmenin de kaygısı var.

Fırat Tekin: Hem okuyorum hem de sokakta balon satarak harçlık kazanmaya çalışıyorum. Benim gibi arkadaşlarım var. Balonları satıp para kazanmamız lazım. Oysa bizim okulda olmamız lazım. Ama biz de şu anda geçim derdindeyiz ve para kazanmak için çalışmamız lazım. İşsizlik kaygısı şimdiden başladı.