GELENEKLER PROFESYONELCE SÜRDÜRÜLÜYOR

Birbirinden yetenekli halk oyunları ekipleri Aydın’da yarıştı. Binlerce vatandaşın ilgiyle izlediği halk oyunları yarışmasında heyecan dolu anlar yaşandı.


Aydın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Halk Oyunları İl Temsilciliği koordinatörlüğünde Halk Oyunları İl Birinciliği Yarışmaları yapıldı. Atatürk Spor Salonu’nda 8 kategoride düzenlenen ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği yarışmalara, 8 kulüp katıldı. Toplam 16 ekip, 8 hakem ve halkın önünde gösterilerini sergiledi. Aydın’a özgü zeybek oynayan ekipler, tezahürat ve büyük alkış aldı. Aydın’ı temsil etmeye hak kazanan ve kendi kategorilerinde birincilik elde eden halk oyunları ekipleri, 30 Mart-1 Nisan’da yapılacak olan Türkiye Grup müsabakalarında yer alacak.

 

GELENEKLER PROFESYONELCE SÜRDÜRÜLÜYOR

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu(THOF) Aydın İl Temsilcisi Tolga İlbaş, ” Düğünlerde insanlarımız, halk oyunlarını canları nasıl isterse öyle oynuyor. Bu tür yarışmalar ise halk oyunları hakemlerimizin gözetiminde, aslına uygun şekilde gerçekleştiriliyor. Profesyonellik söz konusu. Bu da halk oyunlarının nesilden nesile doğru şekilde aktarılmasına büyük katkı sunuyor” dedi.

 

“AMACIMIZ ÇOCUKLARI SOSYAL YETİŞTİRMEK”

Aydın’ın halk oyunları anlamında iddialı olduğunu belirten THOF Yönetim Kurulu Üyesi Melih Taşer, “Türk Halk Oyunlarını gelecek nesile aktarıp , daha olumlu bireyler yetiştirmektir. Yarışmanın sonunda kazanan yine halk oyunları olacaktır. İlimizden çıkıp grup yarışmasına gidecek klüplerimize başarılar diliyoruz. Türk Halk Oyunları anlamında her yıl mutlaka güçlü ve kuvvetli ekiplerle Türkiye derecesine giren gruplar oluyor” dedi.

 

BİRİNCİLİK KAZANAN EKİPLER

Geleneksel düzenlemesiz dalda miniklerde Aydın Ayhot G.S.K., gençlerde Kuşadası Elifname G.S.K., yıldızlar ve büyüklerde de Aydın Efeler G.S.K. birinci oldu. Geleneksel düzenlemeli dalda ise minik, yıldız ve gençlerde Kuşadası Elifname G.S.K., büyüklerde de Aydın Efeler G.S.K. birincilik elde etti. Yarışmalarda dereceye giren halk oyunları ekipleri, madalya ve kupa ile ödüllendirildi. Birinci olan ekipler mutluluklarını gizleyemedi.