İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Aydın Şubesi’nin 13.Dönem Olağan Genel Kurulu Aydın Şube hizmet binası toplantı salonunda gerçekleştirildi. Genel Kurul’da, jeotermal konusu damga vurdu.


Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) Aydın Şubesi’nin 2 gün süren olağan genel kurulunda, Aydın’ın gündemini sürekli meşgul eden, fakat çözüm bulunamayan jeotermal konusu damga vurdu.

İMO Aydın Şube Başkanı Mutlu Bilgin’in açılış konuşmasının ardından genel kurulu divan başkanlığı seçimi yapıldı. Yapılan oylama sonucu Kazım Zeyrek Divan Başkanlığı’na, Ahmet Ünveren ile Ali Altınsoy Başkan Yardımcılığı’na seçildi. Divan’ın oluşmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu ve daha sonra konuşmalara geçildi. Aydın Çevre Platformu (AYÇEP) Mehmet Vergili, Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahmut Nedim Barış, başta olmak üzere tüm konuşmacıların konusu, jeotermalin Aydın’a zararları oldu.

 

AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, Jeotermal yasası ile Aydın’ın havası, toprağı ve suyunun büyük zarar gördüğünü belirtti. Bu nedenle Aydınlı mühendislerin projeler hazırlaması gerektiğini savundu. Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Mahmut Nedim Barış, 2017 Aralık ayında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yer altı kaynakları ile ölçüm yaptığını ve oranların çok yükseldiğini söyledi. Bakanlığın yaptığı ölçümler neticesinde değerlerin çok yüksek olması yüzünden yer altı kaynakları için ruhsat verilmemesi kararı olduğunu belirtti. Bu ölçümler 3 jeotermal kaynağın bulunduğu Manisa’da yapıldı. 27 jeotermal kuyusu bulunan Aydın’da bu oranlar yüz kat artmış durumda olduğunu ifade etti.