HER YIL AYNI MANZARA

Büyük Menderes’in en büyük kollarından olan Çine Çayı siyaha büründü. Çayda bulunan yüzlerce balık zehirlenerek karaya vurdu.


Zeytin işletmelerinden salındığı iddia edilen atık sular yüzünden ölen balıkları vatandaşlar elleriyle yakalamak için birbiriyle yarıştı. Karaya vuran ölü balıkların görüntüsü facianın büyüklüğünü gözler önüne serdi.

HER YIL AYNI MANZARA

Çine Çayı’na, çevresindeki fabrikaların bıraktığı ileri sürülen zeytin karasuyu Büyük Menderesi de kirletti. Her yıl kış aylarında zeytinyağı fabrikalarının sorumsuzluğu ve denetimlerin yetersizliği nedeniyle zeytin karasuyu ile kirlenen Çine Çayı’nda bu yıl da balıklar zehirlendi. Kirliliğin Eskiçine Mahallesi’nden başlayan Çine Çayı, Büyük Menderes’le birleştiği noktaya kadar güzergahında bulunan zeytinyağı fabrikaları ile maden şirketlerinin kirlettiğini iddia edildi. Hafta sonunu Çine Çayı kenarına piknik yapmak için giden aileler su üzerinde can çekişen balıkları görünce kirli suya girerek elleriyle balık tuttu. Hastalık pahasına kirli suya giren vatandaşlar kısa sürede yüzlerce balık topladı.

“ZEYTİN KARASUYU TÜM CANLILIĞI ÖLDÜRÜYOR”

Her yıl aynı manzarayla karşılaşıldığını ifade eden vatandaşlar duruma tepki göstererek, “Fabrikalar maliyetten kaçınmak için pis sularını ve zeytin karasularını çaya boşaltıyorlar. Zeytin karasuyu tüm canlılığı öldürüyor. Yüzlerce balık bu yüzden öldü, ölmeye de devam ediyor. Yetkililerin biran önce bu doğa ve canlı katliamına dur demesini istiyoruz” dediler.