Kuva-yi Milliye öncülerinden Demirci Mehmet Efe ölümünün 57’nci yılında torunları tarafından mezarı başında anıldı, hayatı hakkında seminer düzenlendi. 


Milli Mücadele kahramanı Demirci Mehmet Efe’nin ölümünün 57’nci yılı nedeniyle anma töreni düzenlendi. Nazilli Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yerel yazarlar tarafından verilen konferans ile başlayan tören, Demirci Mehmet Efe’nin Eğriboyun Mezarlığındaki kabrinin ve Cumhuriyet Parkı’nda bulunan heykelinin ziyaret edilmesi ile son buldu.

Demirci Mehmet Efe’nin hizmetlerini ve hayatını anlatan Yazar Şahin Efe Yılmaz, onlarca kaynakta Milli Mücadele kahramanlarının anlatıldığını belirterek, “Bu kaynaklar incelenmeden Demirci Mehmet Efe hakkında söz söylemek milli tarihe ihanettir. Allah Demirci Mehmet Efemizden ve isimsiz kahramanlarımızdan razı olsun” dedi.

Yazar İbrahim Kiraz ise, Demirci Mehmet Efe ve zeybeklerin hayatlarından kesitler aktararak Nazilli’de bu anlamda ciddi çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Düzenlenen törene Kuva-yi Milliye Komutanı Albay Demirci Mehmet Efe’nin torunları, Demirci Mehmet Efe kitabının yazarı İbrahim Kiraz ve Zeybeklerin Efesi Efelerin Komutanı Albay Demirci Mehmet Efe kitabının yazarı Şahin Efe Yılmaz katıldı.