“ÖĞRENCİLER UFKUNU GENİŞLETECEK”

Yenipazar Mesleki Eğitim Merkezi, Avrupa Birliği destekli “Metal Teknolojisinde Avrupa Uygulamaları” adlı proje hazırladı. Proje kapsamında 19 kişilik grup 2 Şubat Cumartesi günü Almanya’ya gitmek üzere yola çıkacak. Ekipte yer alan 17 öğrenci ve 2 öğretmen bugün projenin tanıtılması için protokol ziyareti gerçekleştirdi.


 

Projenin tanıtımı kapsamında kaymakamlığı ziyaret eden grup bir süre Kaymakam Cevat Çelik’le sohbet etti. Yenipazar Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Uğur Utku, Kaymakam Çelik’e projenin detayları hakkında bilgi verdi.

 

“ULUSLARARASI SERTİFİKA ALMAYA HAK KAZANACAKLAR”

Eğitim Merkezi Müdürü Utku, projeye 2017 yılında başvuru yaptıklarını ve projede Yenipazar’dan 5, Sultanhisar’dan 7, Köşk’ten 5 demircilik ve torna tesviye bölümü öğrencisinin yer aldığını söyledi. Bu öğrencilerin metal sektöründe çalışan çırak ve kalfa adayı olduğunu dile getiren Utku, “Öğrenciler iki grup halinde eğitim görecek. Bir grup Almanya’nın Dorsten şehrinde 2 hafta eğitim görecek. Diğer bir grup Köln’de yer alan bir kolejde eğitim görecek. Almanya’da ağır sanayi gelişmiş durumda. Çocuklar Türkiye koşullarına CNC’ye vakıf değiller. CNC dediğimiz metal sektöründeki parçaların el değmeden kesilmesi ve birleştirilmesi oluyor. Gençler orada bunları birebir görme fırsatı bulacak. Öncelikli olarak bilgisayar ortamında tasarım yapacaklar. Ardından tasarımlarını el değmeden istedikleri şekle getirip çıkacaklar. Bu eğitimi başarılı bir şekilde tamamlayabilirsek uluslararası geçerliliği olan Europass sertifikasını almaya hak kazanacaklar” dedi.

 

“ÖĞRENCİLER UFKUNU GENİŞLETECEK”

Metal işleri öğretmeni Arif Güçlü ise öğrencilerin yurt dışına gitmelerinin büyük bir fırsat olduğunu söyleyerek, “Projede yer alan öğrencilerin bir çoğu belki şehir dışına bile çıkmamıştır. Bu onlar için büyük bir deneyim olacak. Ufku geniş olmayan bu işi ilerletemez, işinde başarılı olamaz” dedi.

Yenipazar Esnaf Odası Başkanı Sinan Deyirmencioğlu öğrencilere başarı dileyerek gelecekte Türkiye ekonomisine katkı sağlayacaklarına olan inancının tam olduğunu ifade etti.

 

“DEVLETİMİZ GENÇLERE GÜZEL BİR FIRSAT VERMİŞ”

İlçe Kaymakamı Cevat Çelik, projenin hazırlanmasında emeği olan herkese teşekkür ederek, “Devletimiz gençlere güzel bir fırsat vermiş. Gençlerin bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerekiyor. İnşallah bu, gelecekte sizin ufkunuzu açacak bir çalışma ziyareti olacaktır. Türkiye’nin sizler gibi kalifiyeli gençlere ihtiyacı var. Allah yolunuzu açık etsin. Dönüşte, oradaki izlenimleriniz hakkında bilgi alacağız” dedi.

 

Ziyarette projede yer alan öğretmen ve öğrencilerin yanı sıra İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayşe Acar ve Yenipazar Esnaf Odası Başkanı Sinan Deyirmencioğlu hazır bulundu.