Kuşadası’nda 2014 yılının Kasım ayında Hacıfeyzullah Mahallesi’ndeki Mücella Emgin, Dergah ve Özgün sitelerinin bulunduğu alanda meydana gelen toprak kayması nedeniyle oluşan zemin hareketliliğini durduracak projenin ihalesi yapıldı.


Üç yıl önce Hacıfeyzullah Mahallesi’nde Mücella Emgin, Dergah ve Özgün sitelerinin bulunduğu alanda yer alan bir inşaatın bitişiğinde meydana gelen toprak kayması nedeniyle evleri boşaltılan vatandaşların yaşadığı sorunun giderilmesi amacıyla Belediye tarafından sürdürülen çalışmalarda sona gelindi.

Toprak kaymasının yaşandığı ilk günden itibaren mağdurları yalnız bırakmayan ve sorunun çözümü için 36 ay kira yardımları da dahil olmak üzere toplam 2 milyon 180 bin TL harcama yapılan çalışmalarda, sorunun kalıcı olarak çözümünü sağlayacak zemin stabilizasyonu için Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından hazırlanan üç alternatifli şev stabilizasyon projesinden “Çift Sıra Kazıklı Koruyucu İstinat Yapısı ve Palyeli Şev Tanzimi Projesi” için ihale gerçekleştirdi. İhale ile ilgili yasal sürecin tamamlanmasının ardından yüklenici firma çalışmalarına başlayacak. Bölgede zemin kaymasını durdurmak ve zemin stabilizasyonunu sağlamak amacıyla yapılacak çalışmalar, İller Bankası tarafından onaylanan kredi ile finanse edilecek.