AYDIN KIZILAY BAĞIŞÇILARINI UNUTMADI

Aydın Kızılay Kan Bağışı Merkezine en çok bağış yapan gönüllüler ödüllendirildi. Aydın Kültür Merkezi Hidayet Sayın Sahnesinde düzenlenen törende konuşan Aydın Kızılay Kan Bağış Merkezi müdürü Rıdvan Şenol, bölge olarak kan ihtiyacının karşılayamadıklarını söyledi.


 

Aydın Kızılay Kan Bağış Merkezinin bağışçılara yönelik düzenlediği program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Açılış konuşmasını Aydın Kızılay Kan Bağış Merkezi müdürü Dr. Rıdvan Şenol gerçekleştirdi. Şenol konuşmasında kan bağışının gönüllük esasına bağlı olduğunu belirterek önemine değindi. Kızılay’ın kuruluş amacını anlatan Şenol, “Bağışçılarımıza birer hatıra olması için sembolik temsili bir tören düzenledik. Kan bağışı işini ülkemizde Kızılay yürütüyor. Bir kişinin bağışladığı kan ile 3 kişi faydalanıyor.Gelişmiş ve günümüzün son teknolojisini kullanarak hizmet veriyoruz. 18 yaşını doldurmuş herkes kan bağışında bulunabilir. Ufak sorgulamalarımız var. Hastalık hikayelerinin olup olmadığını soruyoruz. Bizler bölgemizin kan ihtiyacını yüzde yüzünü karşılayamıyoruz. Aydın’da karşılıyor olabilir ama bölge olarak baktığımızda öyle değil. Dokuz Eylül ve Ege Üniversitesi Hastanelerini sisteme tama olarak dahil edemedik. Çünkü bölgenin kan ihtiyacı 400 bin üniteye yakındır. Biz daha henüz 350 binlerdeyiz. Nerede olursanız olun bizlerle iletişime geçin Bölgenin neresinde olursanız olun kan ihtiyacınızı karşılamak için elimizden geleni yaparız” diye konuştu.

 

Şenol konuşmasının ardından Kan Bağış Merkezine en çok bağışta bulunan gönüllüleri sahneye davet etti. Altın madalyalarını alan bağışçılar teşekkür ederek bağışta bulunmaya devam edeceklerini söyledi. Tören düzenlenen kokteyl ile son buldu