NAZİLLİLİ ALEVİLER AŞURE ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU

Nazilli Eğrek Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Derneği, Muharrem ayı nedeniyle geleneksel hale gelen 2. Aşure Çorbası günü ve 12 İmam Lokması düzenledi. 


Aşure Çorbası günü ve 12 İmam Lokması Nazilli’de yaşayan Alevilerle ilçedeki Sünnileri bir araya getirirken, Muharrem ayında gerçekleşen Yas-ı Matem orucunun sona ermesi nedeniyle geleneksel hale getirilen 2. Aşure Çorbası Gününe yaklaşık bin kişi katıldı. Eğrek mahallesinde bulunan dernek binası önünde yapılan etkinliğe CHP İlçe Başkanı Ali Deveci, Alevi Kültür Derneği Nazilli Şube Başkanı Veysel Adak, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

Muharrem ayının asırlardır bütün dinlerde ve inançlarda kardeşlik, barış ve dostluğun simgesi olduğunu söyleyen Eğrek Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Derneği Başkanı Seyid Mehmet Akyüz, “Birçok peygamber bu ayda mucize gösterip, dilekleri ile duaları Yüce Allah tarafından kabul görmüştür, darlıktan aydınlığa bu ayda çıkmıştır” diyerek tüm insanların İslam Dinini öğrenmesini tavsiye etti.

Yapılan konuşmaların ardından gösteri yapılıp konuklara ikramda bulunuldu.