KANSERE YAKALANAN 49 SIĞIR İMHA EDİLECEK

0
332

Sharing is caring!

Kuyucak’ın Kurtuluş Mahallesi’nde 30 yıldır hayvancılıkla uğraşan Halit Halaç’ın büyükbaş hayvanlarına tüberküloz teşhisi konuldu.

Halit Halaç’ın kesimhaneye gönderdiği büyükbaş hayvandan şüphelenen veteriner hekimler, yaptıkları incelemelerde sığır tüberkülozu tespit etti. Harekete geçen Kuyucak İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri Kurtuluş Mahallesi’nde bulunan Halaç’a ait çiftliği karantina altına aldı. Yapılan incelemelerde 54 hayvanın 49’unda sığır tüberkülozu olduğu görüldü. Yetkililer çiftlikte bulunan hastalıklı hayvanlara el koydu. Kuyucak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tüberkülozlu hayvan kesimi için ihale açtı. Kesilecek hayvanların değeri belirlenerek, Halaç’ın yüzde 90’lık zararı karşılanacak. Hastalıklı hayvanlar imha edildikten sonra etleri ısıl işlevlerden geçirilecek ve kavurma yapılacak.

“BAŞKA ÇAREMİZ YOK”

Hayvanlarında verem hastalığı tespit edildiğini ifade eden çiftçi Halit Halaç, zararının büyük bir kısmını devlet tarafından karşılandığını söyledi. Hayvanlarının kesime gidecek olmasından dolayı üzüntü duyduğunu dile getiren Halaç,“Mikrop çıkan gebe hayvanlarımız kesime gitmeyecek, 6 aylık bir test sürecinden geçecekler. Doğan buzağılar da mikrop gözlenirse onlarda kesime gidecekler. 30 yıldır hayvancılıkla uğraşıyorum ilk defa başıma böyle bir şey geldi. Çocuğum gibi büyüttüğüm hayvanların kesime gidecek olması acı veriyor ama çaremiz yok. Devlet, bunun belirli bir bedelini bize ödeyecek. Mağdur olmadığımız için biraz da rahatız. Tabi muhakkak ki zararımız olacak. Hayvanlarımızın piyasa değerleri 350-400 bin. Hayvanlar periyodik olarak buzağın doğmasından itibaren üretime girene kadar olan süreçte ilçe tarım tüm aşıları yapıyor. Fakat yapılmayan tek aşı ‘Tüberküloz aşısı’. Devletin şap aşısı, çiçek aşısını nasıl karşılıyorsa tüberküloz aşısını da karşılamasını istiyoruz.” dedi.

İHALE SONUCUNDA HAYVANLAR KESİME GİDECEK

Konuyla ilgili olarak gazetecilere bilgi veren Kuyucak İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sabahattin Varol, “Çalışmalarımız neticesinde hastalıklı hayvanları belirledik. Bu bir veremli hayvanları temizleme operasyonudur. Şimdi ihaleye çıktık. İhale sonucunda hayvanlar kesime gidecek. Kesilen hayvanların etleri ısıl işlevden geçirilerek kavurma yapılacak. Devletimiz çiftçiyi mağdur etmemek adına, hayvanların fiyatı belirledi. Çiftçimizin yüzde 90’lık zararı karşılanacaktır” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin