Ankara Büyükşehir Belediyesi Su Altı Arama Kurtarma ekibine çalışmaları için tesis imkanı sağlayan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Didim’de bulunan Polis Moral Eğitim Merkezi’nde düzenlenen son dönem kampına, Ankara’nın yanı sıra Malatya, Eskişehir ve Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin su altı arama kurtarma ekipleri katıldı.

Türkiye’ye örnek kurtarma ekibi olan Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Su Altı Arama Kurtarma ekibi, kendi su altı arama kurtarma ekiplerini kuran yerel yönetimlere de destek oluyor. Yaz-kış eğitim veren Ankara Büyükşehir Belediyesi Su Altı Arama Kurtarma ekibi, son dönem kampını Didim Polis Moral Eğitim Merkezi’nde yaptı. Eğitimlere Ankara’nın yanı sıra Malatya, Eskişehir ve Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin su altı arama kurtarma ekipleri de katıldı. 10 günlük eğitim programında, Emniyet Özel Harekat Müdürlüğü’nden 5, Ankara İtfaiyesi’nden 9, Malatya İtfaiyesi’nden 7, Eskişehir İtfaiyesi’nden 6 ve Aydın İtfaiyesi’nden 6 su altı arama kurtarma uzmanı bulundu. Eğitim süresince temel dalış becerileri, dalışta seviye yükseltme, su altı navigasyon, su altı arama kurtarma teknikleri ve becerileri teorik ve uygulamalı olarak tekrarlandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nca, Türkiye’deki itfaiye teşkilatları arasında bir ilk olarak 1997 yılında kurulan “Su Altı Arama Kurtarma” ekibinin deniz, göl, gölet, barajlardaki başarılı çalışmalarıyla model olduğuna dikkat çeken Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi, Ankara İtfaiyesi dalgıçlarının su altında en zor görevleri başarıyla yerine getiren birer balık adam ve arama kurtarma uzmanı olma özelliklerinin yanı sıra, yeni balık adamların yetiştirilmesinde de başarılı birer eğitmen olarak görev yaptıklarını söyledi. Sipahi, “Arkadaşlarımızın yaptığı başarılı işler kadar, eğittikleri ekiplerin başarılı operasyonları da bizlere gurur veriyor” dedi.