GENÇLERE TAŞ ÇIKARTIYOR

0
199

Sharing is caring!

Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Altınova mahallesi’nde oturan 90 yaşındaki Gülistan nine, ilerleyen yaşına rağmen gençlere taş çıkartıyor.

 
Genç yaşlarda eşini kaybedince iki çocuğuyla ortada kalan Gülistan nine, evlatlarına hem annelik hem de babalık yapmaya başladı. Eşinin ölümü üzerine evinin tüm yükünü üstlenen Gülistan nine, ilerleyen yaşına rağmen gençlere taş çıkartarak görenleri kendine hayran bıraktı. Gülistan nine, “Şimdi ki gençlere bakıyorum da hepsi bizden daha yaşlı. Bir iş söylüyorsun burun kıvırıp ‘ben yapamam, yoruluyorum’ diyor. Zamane gençleri tembelliğe alışmış. İlerleyen yaşlarında hayatla nasıl mücadele edecekler bilmiyorum” diyerek yaşamın zorluklarına vurgu yaptı.
“ŞİMDİ Kİ GENÇLER TEKNOLOJİ DELİSİ OLMUŞ”
İlerleyen teknolojiyle birlikte gençlerin hiç bir iş yapmamasından dolayı yeni neslin geleceklerinden büyük endişe duyduğunu ifade eden Gülistan nine, “Bizim zamanımızda böyle teknolojik aletler falan yoktu. Sokağa çıkıp oyun oynardı gençlerimiz. Taşlarla, iplerle, kumlarla oynardı. Şimdi ki nesil şanslı ama bunu güzel bir şekilde ne yazık ki değerlendiremiyorlar. Kimin eline baksam ya akıllı telefon ya da tablet sürekli oyun oynuyor. Zamanın ne kadar değerli olduğunu unuttuk. Teknoloji gençlerimizi ele geçirdi ve tembelleştirdi. Her geçen yıl bir önce ki yılı aratır oldu” diyerek eskiye olan özlemini dile getirdi.
“ÇOCUK YAŞTA ANNE VE BABAMI KAYBETTİM”
Anne ve babasını çocuk yaşlarda kaybedince akrabasının oğluyla evlendirilen ve sonrasında eşinin de yaşamını yitirmesi üzerine çocuklarına hem annelik hem de babalık yaparak geçimini sürdürdüğünü söyleyen Gülistan nine, tarlalara giderek rızkının peşine düştüğünü ifade etti. Gülistan nine, “Ben çocuk yaşta anne ve babamı kaybettim. Evimizin tüm yükü benim omuzlarımdaydı. Kardeşlerime yeri geldi anne oldum yeri geldi baba oldum. Tarlalara gidip çalışırdım ve bundan dolayı da hiç utanmazdım” dedi.
“EVLENİNCE DE HAYATIM DEĞİŞMEDİ”
Evlendikten sonra genç yaşında eşini de kaybettiğini sözlerine ekleyen ve bundan dolayı büyük zorluklar yaşadığını belirten Gülistan nine, dul bir kadın olarak iki yetim çocuğa tek başına bakmanın zorluklarına da değinerek, “Evlat yetiştirmek zor, hele ki babasız ise daha da zor. Benim hayatım evlenince de değişmedi. Kocamı evimin direğini kaybedince sıkıntılar yaşamaya başladım. Bir kadın eşi olmadan nasıl hayatta durabilir onu öğrendim. Erkeklerin yapabildiği tüm işleri kadınlarında yapabildiğini gördüm. İlk zamanlarda elbette bende herkes gibi zorlular yaşasam da kısa zamanda bu duruma alışmak zorunda kaldım” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin