Kuran-ı Kerimde adı geçen Ebabil kuşu Söke’de bulundu. Dünyanın en nadir kuşlarından biri olan, kendine has özellikleri ile halen esrarını koruyan Gündoğan Yılmazkaya tarafından bulunan Ebabil kuşunun Söke’de bulunması görenleri şaşırttı.

Ebabil kuşu Kur’an-ı Kerim’de adından söz edilen ender kuşlardan bir tanesi. 570 yılında Yemen Valisi Ebrehe, Kabe’yi yıkmak için fil ordusu ile Kabe’ye hareket eder. Kâbe’nin girişinde Ebabil kuşlarından oluşan sürü gagaları ile taşıdıkları taşları fil sürüsünün üzerine bırakır. Ebrehe’nin fil ordusu atılan taşlarla yenik düşer. Fil suresinde de bu olay anlatılmaktadır.
TÜM ÖMRÜNÜ UÇARAK GEÇİRİYOR 
Ebabil kuşları diğer kuşlardan farklı olarak tüm ömürlerini uçarak geçiriyor. Sadece üremek için yere konuyorlar ve bir daha havalanmıyorlar. Kendilerine has kanat yapısı uçarken aynı zamanda uyumalarını sağlıyor. Tam canlı türlerinden kaçtıkları için nadir görülürler. Halk arasında Ebabil kuşu görenlerin o yıl hiçbir sıkıntı yaşamayacaklarına inanılıyor. Diğer kuşlara göre ebabil kuşu özellikleri farklıdır ve haklarında çeşitli efsaneler vardır.
Ebabil kuşlarının çok sayıda türü vardır ve bu kuşun türlerinden 4 tanesi Türkiye’de yaşamaktadır. Sağangiller familyasından olan bu kuşlar ömürlerinin büyük kısmını uçarak geçirdikleri için ilgi odağı haline gelse de Kabe’yi korumak için katıldıkları savaşlar nedeniyle de merak edilmektedirler. Ebabil kuşları göçmen kuşlardandır. Kış mevsiminde ülkemiz soğuk olduğu için Kış’ı Afrika geçirirler ve yaz mevsimi yaklaştığında ülkemize geri gelirler. Son bahar mevsiminde aynı şekilde Afrika kıtasına büyük bir göç hareketi başlatarak uçup giderler.