DOĞA DOLARA TERCİH EDİLİYOR

Aydın Çevre ve Kültür Platformu Derneği 5 Haziran Dünya Çevre Günü için bir araya geldi. Çevre aktivistleri zeytinlik yasasının geri çekilmesini, Aydın Ovasının tamamının koruma altına alınmasını ve Jeotermallerin önüne geçilmesini talep ettiler.
 

Bugün tüm dünyada Dünya Çevre Günü olarak kutlanıyor. Aydın’da da Aydın Çevre ve Kültür Platformu Derneği (AYÇEP) üyeleri bugün için bir basın açıklaması düzenlediler. Sevgi yolunda toplanan grup ‘su hayattır’, ‘Aydın bitti’, ‘uyanın gari’, havama dokunma’ yazılı dövizler taşıdılar. Gruba Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt ta destek verdi.

Tüm çevre gönüllüleri adına basın açıklamasını yapan platform başkanı Mehmet Vergili, Aydın’ın doğasının sermaye grupları tarafından talan edildiğini belirterek, “Aydın coğrafyasının yüzde 58’i tarım dışı bırakılıyor. Aydın birinci sınıf tarım coğrafyası olmasına, dünyanın en güzel cennet köşelerinden biri olmasına rağmen inadına jeotermal şirketler tarafından yok edilmeye çalışılıyor. İnsan, canlı ve cansız her şey yerinden yurdundan ediliyor” diye konuştu

Kamuoyunda çokça tartışılan ve geçen hafta Mecliste kabul edilen zeytinlik alanlar ile ilgili yasayı eleştiren Vergili, “Osmanlı Devleti döneminde çıkmış zeytin yasası değiştiriliyor. Ranta kurban edilmeye çalışılıyor. Zeytin barış, kardeşlik, uygarlık demektir. Bu alanları yok edip, maden ocakları kurmak için zeytin yasasını ortadan kaldırıp ranta açmaya çalışıyorlar” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Ak Parti Milletvekili Mehmet Erdem kamuoyuna Aydın’daki bazı ovaların büyük ova koruma alanı belirlendiğini duyurmuştu. Vergili, çıkan haberlerin göstermelik olduğunu belirterek, “Menderes Nehrine yakın 200 km’lik bir alanı büyük ova koruma kapsamına almışlar. Aydın Ovasının 250 bin dekar arazisi var. Siz 15 – 20 bin dönümlük bir araziyi koruma altına almışsınız. Kimi kandırıyorsunuz? Söke, Çine, Nazilli Ovası ne oluyor. Aydın’da hiçbir toprak atıl durumda değildir. Bu düzenleme bir kandırmacadır” diye konuştu.

Menderes Nehri’nin kirlilikten dolayı can çekiştiğini vurgulayan Vergili, “Menderes Nehriyle alakalı MHP ve CHP bir önerge verdi. Bu nehirleri kim kirletiyorsa açığa çıkarılsın dedi. Ama bu önerge iktidar partisi tarafından kabul görmedi

Rantçı gelir grubu için doğanın yeşiline doların yeşili tercih ediliyor, doğanın yeşili katlediliyor.

Biz doğamıza sahip çıkmazsak kimse sahip çıkmayacak. Bugünün Dünya Çevre günü olabilmesi için mücadele etmeye devam etmemiz gerekiyor” dedi.