Usta gazeteci Durmuş Tuna yazdı: “ÇALIŞKAN BAŞKAN”

Usta gazeteci Durmuş Tuna, Aydın gündemini değerlendiği yazısında Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun 2014 yerel seçimlerinden bu yana bulunduğu konumu değerledirdi. Gazeteci Tuna, yazısında şu açıklamalara yer verdi:
ÇALIŞKAN BAŞKAN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU
Aydın Büyükşehir Belediyesi yıllardır müfettiş kıskacında.
Özellikle de 2014 yerel seçiminden sonra yani İlimizin büyükşehir statüsüne dahil edilmesiyle AK Parti Hükümetinin baskıları iyice arttı.
Bu pencereden bakacak olursak; 2014 senesi Aydın için milat olarak kabul edilmelidir.
2009 yerel seçimini kılpayı kazanan Özlem Çerçioğlu’nun çalışkanlığı rakip partilerin hesaplarını bozmuştu.
Bir atımlık kurşunu olduğu tahmin edilen Çerçioğlu; tahminlerin aksine 5 senelik görev süresini başarıyla bitirmiş ve karnesi yıldızlı pekiyiydi.
Bu durumda bir dönem daha göreve talip olması en doğal hakkıydı. Partisi CHP’nin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; Çerçioğlu gerçeğini gözler önüne seren anket sonuçlarını da dikkate alarak ve Aydın’a yaptığı bir ziyarette hem de seçimlere 2 sene varken; “2014 yerel seçimlerinde Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız çalışkanlığıyla bizleri gururlandıran mevcut başkan Özlem Çerçioğlu olacaktır.” diyerek başarıyı ödüllendirmişti.
Türkiye genelinde sadece Çerçioğlu’nun adaylığı 2 sene öncesinden açıklanmıştır. Bu şekilde onore edilen bir başka isim yoktur.
Sadece Çerçioğlu’nun değil; rakip partilerin yaptırdıkları anket sonuçları da Çerçioğlu’nun seçimi açık ara kazanacağını gösteriyordu. Çerçioğlu’nun bir dönemlik başkan olduğunu sanan ve bu düşüncenin de etkisiyle Aydın’da seçimi kazanma hayali kuran bazı AK Partililer, büyükşehir statüsüne geçilmesi için ne gerekiyorsa yaptılar.
Yanlış hesap yapıldığı görüldüğünde ise; iş işten çoktan geçmişti. Çerçioğlu seçimi yüzde kaç oy oranıyla alacağı konusunda açıklamalar yapıyor ve bu açıklamaları da yerel ve de ulusal basın organlarında manşet oluyordu.
2014 yerel seçiminde oy kullanma bitmiş ve oyların sayımına göre; anket sonuçları ve Çerçioğlu’nun seçim sonuç tahminleri doğru çıkmıştı. Böylece de rakiplerine karşı ezici bir üstünlükle seçimi kazanan Çerçioğlu’na büyükşehir anahtarı adeta hediye edilmiş oldu.
2014 yılından bugüne kadar yaşanan baskı politikasının nedeni budur. İlk döneminde belediye başkanlığı yapan ve ikinci döneminde halkın teveccühüyle Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile taltiflendirilen Çerçioğlu; çalışkanlığı ve de dürüstlüğü ile alkış alıyor.
2019’da yapılacak seçimin de galibi olacağına kesin gözüyle bakılıyor ve 3. kez başkanlık koltuğuna oturacağı konuşuluyor.
Çalışkan Başkan Çerçioğlu’nun önlenemediği için engellenmek istenen başarılı çıkışı, çeşitli ayak oyunları ile durdurulmak isteniyor. Siyasi rakiplerce yaptırlan anketlerle Çerçioğlu’nun başarılı grafiği anbean izleniyor.
Bugüne kadar yapılan anket sonuçlarına bakıldığında ise; Başkan Çerçioğlu’nun siyasi rakipleri açısından durum vahim.
Durumun iç açıcı olmaması da baskı ve yıldırma politikasını tetikliyor. 2014’de olduğu gibi; 2019 seçiminde de hüsran yaşayacaklarını anladılar ve sık sık müfettişler tarafından Aydın BŞB’si ablukaya alınıyor.
Dediğim gibi; ne olduysa Aydın İli büyükşehir statüsüne alındıktan sonra oldu.
Özlem Çerçioğlu’nun halk odaklı projeleri yaşama geçmemesi için ne gerekiyorsa yapılıyor.
Halka sunulan hizmetin engellenmesi anlamında müfettişler kullanılıyor.
Müfettişlerin biri gitmeden diğeri geliyor.
Son yıllar da ise; gitmediler ve adeta Aydın BŞB’ye konuşlandılar.
Kendilerine odalar tahsis edildi ve Aydın BŞB’ye sabah girip, akşam çıktılar.
Siyasi rakiplerin istemesiyle Aydın BŞB ve Başkan Çerçioğlu sayısız yargılamalarla karşı karşıya kaldı.
Allah’a şükür ki, yanlışa imza atılmadığı için her soruşturmadan aklanarak çıkıldı.
Çalışkan Başkan Özlem Çerçioğlu’nun “Büyükşehir belediyesine müfettişler aracılığıyla mobbing uygulanıyor!” şeklindeki isyanı hâlâ hafızalarımızda.
Çalışkan Başkan Çerçioğlu; mobbing uygulamasını Aydın halkına şikayetinde yerden göğe kadar halkıydı. Çünkü; geçtiğimiz yıllar da Aydın BŞB’ye 1 yılda 140 müfettiş gönderildiği gerçeği vardı ki; bu gerçek kabul edilir gibi değildi.
Çalışkan Başkan Çerçioğlu ve yönetimindeki Aydın BŞB’si soruşturmaların hiç birinden dolayı ceza almadı.
Aydın halkı; soruşturma süreçlerini yakınen takip etti ve sonuçlarını da gördü.
Hazımsızların şikayetlerinde haksız oldukları, mülkiye müfettişlerinin raporlarıyla da defalarca belgelendi.
Hatta Devletin kurumu Aydın Valiliği; Aydın BŞB’sine karşı 1 milyon (1 trilyon) TL. Aydın BŞB’ye (avukatların karşı taraf vekalet ücreti) ödemek zorunda bile kaldı. Bir önceki Vali Ayyıldız; siyasi çekişmelere alet edilince kurum zararı oluştu.
Dün olduğu gibi; bugün de Aydın BŞB’sini ve Çalışkan Başkan Çerçioğlu’nu yıpratmak isteyen bilindik, sözde basın mensupları çala kalem yazıyorlar.
Olağanüstü Hal Uygulaması (OHAL)’i fırsat bilen bu kişiler; yine küçücük beyinlerinde yarattıkları yolsuzlukların, usulsüzlüklerin üzerine gidilmesini istiyorlar!
Ancak; bu kez farklı bir yol izliyorlar!
Hem yalana başvuruyor hem de OHAL yönetimine baskı uygulamaya çalışıyorlar.
Güya; yazmışlar, çizmişler ama hiç bir şey yapılmıyormuş!
İyi de müfettişlerin Aydın BŞB’yi kıskaca aldığını, çalışanlara nefes aldırmadığını, usulsüz ve uygunsuz işlerin tek tek ve de büyük bir titizlilikle araştırıldığını yazan ta kendileriydi.
Aydın BŞB’ye her gönderilen müfettişi ballandıra ballandıra anlatan ve övgüler düzerek haber yapan da bunlardı.
Beklentileri, umutları, hayalleri gerçekleşmeyince yani sorgulamalar Aydın BŞB’sinin ve de Çalışkan Başkan Çerçioğlu’nun lehine sonuçlanınca da başladılar ağlamaya.
Gerçek olan şudur!
Bir önceki dönem Aydın Valisi Erol Ayyıldız tarafından İçişleri Bakanlığı’na sayısız şikayette bulunulmuştur. Valilikten yapılan şikayetler üzerine de İçişleri Bakanlığı’nca verilen onay kapsamında; 2014 yılından itibaren gelen Mülkiye Müfettişinin sayısı korkunçtur.
Aydın BŞB’ye 1 yılda 140 müfettiş gönderilmiştir.
Devletten çok AKP Hükümetinin müfettişleri olarak görev yapan bu kişiler; CHP’li Aydın BŞB’yi ve Çalışkan Başkan Özlem Çerçioğlu’na yönelik en ufak suç unsuru bulamamışlardır.
Başta ihaleler olmak üzere, her türlü işleyiş usulüne uygun olduğu mülkiye müfettişlerinin raporlarıyla tescillenmiştir.
Mülkiye Müfettişlerinin Aydın’a geldiği şeklindeki haberleri, internet sitelerinde kulanan da bunlardı.
Aydın BŞB’sine gönderilen her müfettiş birileri tarafından bunlara haber verildi ve yine bunlar gelişmeyi coşku içinde kamuoyuna duyurdular.
Bunlar bir tek şeyi yapmadılar ve yapamadılar!
Hiç bir zaman Aydın BŞB’nin ve Özlem Çerçioğlu’nun aklandığını yazma cesaretini gösteremediler.
Her defasında; “rezil oldular, utandılar, mahçup oldular” diye düşündük ama bugün görüyoruz ki, bunlar da utanma ve arlanma yokmuş.
Pişkinliklerine hâlâ devam ediyorlar.
Şimdi yine başa sardılar ve Devlet yöneticilerini göreve çağırıyorlar!
Aydın halkı; bunların oynamak istedikleri oyunu görüyor ve bu oyunlardan çok rahatsız.
OHAL’de bari bir şeyler tutturabilir miyiz? çabasındalar…
İnandırıcılıkları ve itibarları kalmadığı için yazdıkları dikkate alınmıyor olsa da birilerinin dolduruşuna gelip, OHAL’den medet umuyorlar.
Türkiye demokrasiyle yönetilirken sonuç alamayanlar; OHAL’le yönetilirken bir şeyler elde etmenin peşindeler.
Gerçek şudur!
İçişleri Bakanlığınca; Aydın BŞB’ye 1 yılda 140 müfettiş gönderilmişti
Aydın BŞB’si; bu soruşturmaların hepsinden de anlının akıyla çıkmıştır.
Yani; İçişleri Bakanlığınca Aydın BŞB’si aklamıştır.
Bunun da mimarı hiç şüphesiz ki; TÜRKİYE’NİN EN BAŞARILI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ünvanını hâlâ elinde bulunduran, AYDIN’IN ÇALIŞKAN BAŞKANI ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’dur…
Aydın halkı; Çalışkan Başkanları Özlem Çerçioğlu’nun devrim niteliğindeki halk odaklı projelerini görüyor ve destekliyor.
Siyasi rakiplerin engellemelerini de görüyor ve 2019’da seçim sandığı bir kez daha önlerine konulduğunda hesabını sormaya hazırlanıyorlar.
Tek gerçek var o da budur!