CHP’Lİ BAYDAR: BU ZAMANA KADAR NEDEN BİR YAPTIRIMDA BULUNMADINIZ?

CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar; Yunan Savunma Bakanı Kammenos, Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Stefanis, Belediye Başkanı Evangelos Kottoros, Kilise papazı ve Yunan askerlerinin Aydın İlimize bağlı Eşek Adası’nda kuzu çevirip kadeh kaldırdığını gösteren fotoğraflar sosyal medyada yayınlanması ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın yaşanan bu gelişmeler karşısındaki açıklamalarına ilişkin yazılı soru önergesi verdi.
CHP’li Baydar Fikri Işık’a “Neden bu zamana kadar bir yaptırımda bulunmadınız?” sorusunu yöneltti. Baydar’ın yazılı soru önergesinin tam metni şöyle:
22 Nisan 2017 Cumartesi günü, Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Stefanis ile birlikte Eşek Adası’na gittiği iddia edilmiş; Yunan Savunma Bakanı Kammenos, Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Stefanis, Belediye Başkanı Evangelos Kottoros, Kilise papazı ve Yunan askerlerinin Aydın İlimize bağlı Eşek Adası’nda kuzu çevirip kadeh kaldırdığını gösteren fotoğraflar sosyal medyada yayınlanmıştı.
Konuya ilişkin basında yer alan haberlerde, Yunan Savunma Bakanı Kammenos’un, Türk hava sahasında uçtukları uyarısında bulunan Türk hava kontrolörüne, “Yunan hava sahasındayız. Yunan Savunma Bakanıyım” diye cevap verdiği ve Türk hava kontrolörünün ısrarlı uyarısı üzerine Kammenos’un, Türkçe küfrettiği bilgilerine de yer verilmiştir.
23 Nisan 2017 Pazar Günü de Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, kendisine yöneltilen, Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un Eşek Adası’na gitmesine ilişkin soruyu: “Yunan Savunma Bakanı şov yapıyor. Onların şovuna alet olacak bir tutum içerisinde olmayacağız ama Türkiye’nin hiçbir şekilde emrivakiye boyun eğmeyeceğini de başta Yunan Savunma Bakanı olmak üzere hepsi çok iyi biliyor.” ifadeleriyle yanıtladığı basına yansımıştır.
Bu çerçevede;
1- Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos ve beraberindekilerin, Eşek Adası’ndaki tutumlarına karşın, bu zamana kadar neden bir yaptırımda bulunulmamıştır?
2- Sizin deyiminizle “hiçbir şekilde emrivakiye boyun eğmeyerek” nasıl bir yaptırım uygulanacaktır?
3- Söz konusu olayı, “ Yunan Savunma Bakanı şov yapıyor…Türkiye’nin hiçbir şekilde emrivakiye boyun eğmeyeceği….” gibi sözlerle geçiştirmeyi mi düşünüyorsunuz?